Polska ratyfikowała Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych w 2012 roku. Pomimo, że Konwencja nakłada obowiązek edukacji, pomocy i uczestnictwa opartego na potrzebach, w ofercie dla osób dorosłych z wieloraką niepełnosprawnością wciąż istnieją poważne braki. Nie uwzględnia się różnorodności potrzeb niepełnosprawnych osób dorosłych, zwłaszcza szczególnych potrzeb osób z wieloraką niepełnosprawnością.
W istniejącym systemie wsparcia nadal nie udaje się zapewnić opieki i terapii osobom niepełnosprawnym po 25 roku życia. Finansowanie wsparcia dorosłych osób z wieloraką niepełnosprawnością jest nieadekwatne do rzeczywistych potrzeb tej grupy społecznej. Podstawy prawne funkcjonowania ośrodków takich jak środowiskowe domy samopomocy nie przystają do potrzeb i możliwości osób z wieloraką niepełnosprawnością. Fachowa wiedza podbudowana doświadczeniem w profesjonalnej opiece jest rozproszona. Brakuje literatury pedagogicznej, która ugruntowałaby podstawy pracy metodycznej. Utworzenie Forum ma ułatwić dyskusję w środowisku na temat kierunków wsparcia, możliwości i potrzeb osób wielorako niepełnosprawnych oraz rozwiązań prawno - organizacyjnych w Środowiskowych Domach Samopomocy. Forum ma również służyć nawiązaniu dialogu z władzami i uwrażliwieniu opinii publicznej na szczególną sytuację osób wielorako niepełnosprawnych.
Naszym celem jest lobbing na rzecz rzeczywistego wcielenia w życie postanowień Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych i uwrażliwienie społeczeństwa i polityków na problemy osób z wieloraką niepełnosprawnością. Dążymy do stworzenia podstaw prawnych oraz standardów opieki i terapii opartej na specyficznych potrzebach osób wielorako niepełnosprawnych. Pracujemy nad stworzeniem polskiej Karty Potrzeb i Możliwości, która uzupełniłaby istniejący, niedoskonały system orzecznictwa.
W skład forum wchodzą przedstawiciele sześciu organizacji pomocowych z całej Polski, wspierających osoby z wieloraką niepełnosprawnością, w tym poznański Środowiskowy Dom Samopomocy Kamyk, prowadzony przez Stowarzyszenie Na Tak. Projekt wspiera Evangelisches Johannesstift z Berlina, jedna z największych organizacji pomocowej w Niemczech, z którą Stowarzyszenie Na Tak współpracuje owocnie już od 10 lat.
Podsumowaniem prac Forum będzie wydanie podręcznika dobrych praktyk, upowszechniającego profesjonalne i nowoczesne metody opieki i terapii osób z wieloraką niepełnosprawnością, dostosowane do potrzeb, potencjału rozwojowego oraz wieku biologicznego uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy.
Projekt trwać będzie 2 lata: od lipca 2018 roku do czerwca 2020 roku.
Projekt realizowany jest przez: Stowarzyszenie Na Tak w partnerstwie z Evangelisches Johannesstift Behindertenhilfe gGmbH.